
Ha megtanultad a lovadat vágtában egy bizonyos pont felé irányítani, akkor a jobb és a bal oldali vágtát is meg tudod különböztetni. Idővel azt is megtanulod, ohgy az ülőcsontoddal is megérezd a ló mozdulatait. Észre fogod venni, milyen kényelmes ez a jármód, és sok örömed telik majd benne.
A vágta asszimetrikus természetes jármód. Ha jobbra lovagolsz, a lónak természetszerűleg jobb oldali vágtában kell mozognia, ha bal felé lovagol, bal oldali vágtában.
Vágtában a ló önkéntelenül helyesen mozog, hogy ne vezsítse el az egyensúlyát. Soha nem vágtázik rossz kézen. Amint irányt vált, egyszersmind ugrást, lábat is vált. Hogy megtartsd a természetes egyensúlyodat, a lovardában vagy a pályán jobb kézre vágtázva mindannyiszor jobb vágtában, bal kézre vágtázva pedig bal vágtában kell lovagolnod. Ha a ló jobb kézen bal vágtában mozog, vagy éppen fordítva, akkor küldő vágtáról beszélünk.
A legtöbb ló szívesebben vágtázik az egyik kézen, mint a másikon. Ha egyenes vonalon kezdene vágtatni, ezt többnyire az általuk kedvelt kézen teszik. Figyeld meg a lovat a legelőn. Meg fogod állíapítani, hogy hetven százalékban ugyanabban a típusó vágtában lódul neki. Egy-két vágtaugrás után a neki megfelelő lábra vált, hogy igazdojon az irányhoz. Így megfigyelheted melyik a ló "kedvenc oldala".

Hogy egy kezdőnek megtanítsuk a helyes vágtázást, galoppban elindítjuk egy felé. A ló a vágtaugrásokat automatikusan a helyes kézen teszi. Ha már a lovas ismeri a vágtasegítségeket, meg kell tanulnia azt is, hogyan indítsa el helyesen a vágtát a lovával egyenes irányban.
Ha a megfelelő segítségeket alkalmazod, a lovad aligha fog rossz kézen nekiindulni a vágtának. Ha pl. jobb kézen lovagolsz a patanyomon, a bal lábadat egy tenyérnyivel hátrébb húzod, ugyanakkor a jobb lábbal ösztökélsz(ez a heveder mellett marad). Némileg jobban megterheled a belső(jobb) ülőcsontot, és a lovat a jobb kantárszárral kissé jobbra állítod. A bal oldali szárral(ez a külső szár) ugyanakkor behatárolod az állást. Amint a ló vágtázni kezd, a bal kézzel engedsz, hogy szépen előreugorhasson. Ha a szárat túlságosan szorosan fogod, a ló nem tud a fejével kellőképpen egyensúlyozni.
Hogyan veszed észre, hogy a ló jobb kézre vágtázik? Jobb oldali vágtában a ló a jobb első lábával a harmadik ütemben jól láthatóan előreugrik. Ha tudni szeretnéd, melyik kézre vágtázik a ló(és nem érzed), figyeld a vállait. Közben persze nem szabad oldalra kihajolnod, mivel ezzel áthelyeznéd a súlypontodat, és a lovat kibillentenéd az egyensúlyából. A vágtában világosan felismerhető az asszimetria. Idővel egyértelműen érezni fogod, hogy a ló jobb vagy bal oldali vágtában mozog.

Kiképzése során a lónak meg kell tanulnia a külső vágtában való haladást is. Bármilyen gyorsan vágtat is, helyesen kell azt tennie.
Ha a lóval vágta közben meg akarsz fordulni, és kezet akarsz váltani, biztosnak kell lenned abban, hogy helyesen vágtázik, ellenkező esetben a furdulásnál hibát véthet. Ez főleg akkor nagyon fontos, ha a ló egyensúlya és ereje különösen nagy próbatételnek van kitéve, mint pl. terepen vagy egy igényes akadály előtt.
Ha a ló rosszul indul neki a vágtának, azonnal fogd lassabb jármódba, de akár meg is állhatsz. Ezután ismét nekiindulsz, korrekt és kissé világosabb, egyértelmű segítségekkel. Ha már a haladó lovasok közé tartozol, gyakorolhatod az ugrásváltást a levegőben is. Ez főleg terepen vagy ugratásnál nagyon hasznos, elsősorban olyankor, ha a lónak nagyon gyorsan irányt kell változtatnia. A lebegő ugrásváltásnál a ló jobb oldali vágtából bal oldaliba vált át(vagy fordítva). Ha jobb oldali vágtából akarsz bal oldaliba váltani, az addigi külső lábat(a balt) csúsztasd a hevederhez, és az új külső lábat(a jobbot) húzd vissza behatároló módon. Állítsd a lovat röviddel az ugrásváltás előtt balra, és ezzel egyidejűleg engedd meg az új belső szárat(a bal oldalit). |