
A csikózablát tartják a legegyszerűbb és legfinomabb zablafajtának. Sokféle zabla van. A zablának a ló szájára gyakorolt hatása az egyes zablafajtáktól függően egészen különböző.
A reneszánsz idején alkalmazott éles, szögletes és nehét zabláknak hosszú rúdjaik, nyelvvasaik voltak. Igazi kínzóeszközként hatottak. Ma a ló és a lovas felszerelésénél fokozottan ügyelnek arra, hogy praktikus és a ló számára kényelmes legyen.
A ló szájának legérzékenyebb részei a szájzug, az ajkak, a nyelv és az íny. A helyesen beálított zabla kellemesen puhán hat a szájnak ezekre a kényes területeire, és megakadályozza a sérüléseket. Azért van szükség lovaglás közben a zablára, hogy a lovat biztosan tudjuk irányítani és kontrollálni. Sajnos az ember túlságosan hamar elfelejti, milyen kellemetlenül hathat a zabla a ló szájára. A ló számára minden nyomás fájdalmat okoz. Egy helytelenül alkalmazott zabla fel is sértheti a száját, és épp az ellenkező hatást válthatja ki, mint amit az ember tulajdonképpen akar. Ha az ember túl kemény kézzel lovagol, vagy túl éles zablát használ, a ló védekezik, mivel nem akarja, hogy fájdalmat okozzanak neki: rázza a fejét, vagy akár ágaskodik is. Ha nem vigyázunk, a ló egyre inkább hozzászokik a helytelen viselkedéshez.
A leggyakrabban használt zablatípusok:
Egyszerű, tört nyelvvasú, vastag/vékony zabla

Tört nyelvvasú gyűrűs zablához két pár szárat erősíthetünk. Emelő hatása van, amelynek eredményeként a ló gyorsabban engedelmeskedik, ha a szárhoz állítjuk.
Tört nyelvvasú olivzabla

A tört nyelvvasú olivzablát úgy tervezték, hogy ne sértse fel a ló szájszegletét.
Tört/rudas gumizabla

Ha a ló szája nagyon érzékeny, a legjobb, ha gumizablát választunk, ez ugyanis gyengíti az üregekre nehezedő nyomást, és a lovat gyakoribb rágásra ösztönzi. A hatása viszont a ló irányításában kevésbé precíz.
Ugrózabla
Pálcás zabla
A pálcás zabla alkalmas a fiatal lovakkal való első talajmunka idejére. Miközben oldalról nyomást gyakorol a ló szájára, erősíti a kéz finom utasításait, anélkül, hogy túlságosan nyersen hatna.
D-zabla

A D-zablát úgy tervezték, hogy ne sértse fel a ló szájszegletét.
További zablatípusok:
Baucher-zabla
Ezt a zablatípust egy Baucher nevű profi lovas fejlesztette ki, hogy könnyítse a felemelést és az átengedést. Ezt a fajta zablát csak nehezebb díjlovagló-feladatoknál alkalmazzák.
Tört nyelvvasú pelham
Kettős (csuklós) zabla
A kettős zabla nagyon éles zablafajta, amelyet csak tapasztalt lovasok használhatnak. A mozgékony szíj révén határozott emelő hatása van, amely a lovat arra kényszeríti, hogy súlyát a hátsó részére helyezze. Főleg ugratáshoz alkalmazzák, ám a díjlovaglásban tilos a használata. A kettős vagy kettős csuklós zablák arra szolgálnak, hogy a ló többet játsszon a sazájában lévő szerszámmal, és közben ellazuljon.
Felhúzó zabla
A felhúzó zabla nagyon éles zablafajta, amely például egy akadály meglovaglásakor arra szolgál, hogy visszafogja a ló vágtáját.
A legtöbb zabla viszonylag kíméletes-természetesen, csak ha az ember keze megfelelően érzékeny. |