
A kötőfék beállítása

Az egyszerű kötőféket nem könnyű beállítani, mivel többnyire csak a tarkószíj állítható rajta. Ezért vásárláskor ügyelni kell a megfelelő nagyságra. A legközkedveltebbek és legelőnyösebbek azok a modellek, amelyeken legalább az orrszíj és a tarkószíj állítható.
1. Egy állítható tarkószíjjal ellátott kötőféket úgy kell helyesen felhelyezni, hogy az orrszíjat a pofaszíjjal öszekötő gyűrű mintegy jó kétujjnyi szélességgel a járomcsontszegély alá kerüljön.
2. Ha a kötőfék orrszíja is igazítható, akkor úgy állítsd be, hogy a szíj és a ló feje között legalább jó kétujjnyi hely maradjon. A túlságosan tág orrszíj veszélyes, könnyen elcsúszik, s felsérti a ló bőrét.
3. Az állszíjnak ugyanakkor nem szabad túlságosan szűknek lennie. Összeszorított öklödnek kényelmesen be kell férnie a ló gégéje és a szíj közé.
A kantár beállítása

Minden lovasnak meg kell tanulnia már kezdetben, hogyan kell bánni az egyszerű kötőfékkel és a kantárral. Bizonyos idő elteltével egyedül is be kell tudnia állítani az egyes szíjakat, és képesnek kell rá lennie, hogy a ló fejéhez megfelelőképpen hozzáigazítsa őket. Nem mniden ló viselhet ugyanolyan kantárt, de a kantárok állíthatók, és egy-két mozdulattaé hozzá lehet őket igazítani a ló fejéhez.
1. A lovat nem szabad túl szoros, esetleg túl nagy kantárral kínozni. Ezért már előzetesen végy mértéket: emeld a kantárt a ló feje mellé, így becsüld fel a szükséges bőséges, hogy bizonyos fokig már a felkantározás előtt is helyesen be tudd állítani.
2. Kantározd fel a lovat a tanultak szerint, majd először is a homlokszíjat vizsgáld meg. Körülbelül kétujjnyival a fülek alatt kell a homlokon feküdnie.
3. Most állítsd be a pofaszíjakat úgy, hogy a szabadon maradt lyukak száma mindkét oldalon egyezzen. A zablának szorosan a szájszegletnél kell feküdnie, hogy fölötte az ajkak két laza redőt alkossanak.
4. Ezután óvatosan, nem túl szorosra, csatold be az orrszíjat.
5. Az állszíjat mindig úgy kell beállítani, hogy felállított öklöd éppen beférjen a ló gégéje és a szíj közé. |