A fiatal lovas először megtanul lépésben, majd ügetésben és vágtában lovagolni, valamint elsajátítja az átmeneteket lépésből ügetésbe és ügetésből vágtába. Később képesnek kell lennie arra is, hogy egy és ugyanazon jármódon belül különböző tempókat lovagoljon.
Ahhoz, hogy az ember egy jármódon belül különböző tempókat lovagoljon, finoman kell adagolni a szár-, láb- és súlysegítségeket, hogy a ló ráfeküdjön a szárra, vagy összeszedetten járjon.
Nem minden ló egyforma: az egyik lónál egészen kényelmesen ki lehet ülni az ügetést, egy másik alaposan összerázza a lovast; az egyik szaporán halad előre, a másik lusta a és lassú; az egyik természeténél fogva jól lép le, a másik csak felületesen. Először be kell gyakorolnod az átmeneteket az egyik jármódból a másikba. Majd apránként azt is megtanulod, hogyan lovagolj átmeneteket egyazon jármódon belül. Ez azt jelenti, hogy a ló ugyanabban a jármódban marad, de a lépései vagy ugrásai hoszabbak vagy rövidebbek lesznek.

1. Lépésben egészen világosan megérzed, ha a ló léptei valamivel rövidebbek vagy hosszabbak lesznek. Az a ló, amelyik nem erőlteti meg magát túlságosan, a hátsó felével nem lép le eléggé messzire, léptei rövidek maradnak. A háta is csak alig mozog, így lépés közben csak gyengébb hátramozgást érzel. A ló nyaka csak könnyedén bólingat a lépések ütemére. ha megérinted a pálcával, valószínűleg egyszerűen csak felgyorsul, anélkül, hogy a lépteit kellőképpen meghosszabbítaná, sőt, akár botladozásba is kezdhet.
2. A lónak azonban mindig aktívan kell a hátsó felével lelépnie, mindegy, milyen tempóban jár. Ahhoz, hogy elérjük a lépések hosszának megnyúlását, ösztökéld a lovat, mind a derekad mozgatásával, mind pedig a lábaiddal. A kezeddel kicsit engedj a szárakon, mivel a lónak szüksége van rá, hogy a nyakát szabadon mozgathassa. Csak így tud még jobban lefelé lépni. Ezt onnan veszed észre, hogy a ló háta erősebben hintázik. A kezddel puhán követned kell a ló nyakának most már meglehetősen erős, bólogató mozgását.
3. Ha a ló felgyorsul anélkül, hogy a léptei kellőképpen megnyúlnának, fogd egy kicsit jobban vissza a szárakat, egyenesedj ki a nyeregben, és a lépéseket jobban lovagold ki a derekad megfeszítésével, valamint a jobb láb nyomásával. A lovat jobb lépésre ösztönözhetjük, ha például körre megyünk vele. Amikor a teste meghajlik a körvonalon, a hátsó felével jól le kell lépnie, és elöl fel kell igazodnia. Csak így tud szaporán lépdelni anélkül, hogy kibillenne az egyensúlyából.
4. Most indítsd a lovat ügetésbe. Ügyeélj rá, hog szorgalmasan, hosszú léptekkel haladjon előre, anélkül, hogy a lépteit túlzottan szaporázni kezdené. Hogy a hátsó felével jól lelépjen, ismételten menj vele körre. Határozottan érdezned kell, hogy a ló elöl jól érzékelhetően feligazodik.
5. Amikor a ló munkaügetésben halad, és közben altívan lelép a hátsó felével, mozdulatai eléggé lendületesek. Igyekezz az ügetést minél lazábban kiülni, miközben a ló mozdulatai által okozott rázkódást lefelé kinyújtott lábaiddal a minimálisra csillapítod. A lónak nem szabad a zablára feküdnie. Kezeidet tartsd nyugodtan, soha nem szabad a szárakba kapaszkodnod.
6. Ha az ügetésben haladó ló lépteit meg karod hosszabbítani, jól elő kell készítened az átmenetet. A gyorsuló ügetést általában a hosszú oldalon vagy átlósan lovagolják. Az előző sarokban kiülsz, és jól érzékelhetően ösztökéled a lovat. Amikor ismét egyenesbe kerülsz, engedj a kezeddel, hogy a ló nyaka szükség szerint előrenyúlhasson. Eközben azonban nem szabad megszakítanod a folyamatos összeköttetést a ló szájával. |