
Egy ló hihetetlen teljesítményekre képes. Ismerned kell azonban a természetét és a vérmérsékletét, hogy az edzést ennek megfelelően alakíthasd ki, és lépésre vezethesd a csúcsteljesítmények felé.
KÖZÖS MUNKA

Ha a lótól nagyobb fizikai erőfeszítést követelünk meg, nemcsak az izmai dolgoznak, hanem az egész test, illetve szervezet akcióban van.
Egy mozdulat akkor jön létre, ha az izmok és az inak mozgósítják a test mozgaható részeit. Az izmok összehúzódásához bizonyos mennyiségű energia felhasználására van szükség. Ugyanakkor hő és szerves hulladék termelődik. Mindez rendkívül igénybe veszi a szervezetet, mivel el kell látnia az izmokat szükséges mennyiségű cukorral és oxigénnel, és el kell szállítania a széndioxidot, a hőt és a hulladékanyagokat.
A légzés is teljes mértékben kiveszi a részét a megterhelés folyamatából, hiszen fokozódik az oxigénszállítás, és a széndioxidnak is távoznia kell az izmokból. A gázokat a vérkeringés szállítja, és ugyancsak a vérkeringés gondoskodik arról is, hogy az izmok elegendő cukorhoz jussanak. A lovak estében sokszor a légzés, illetve a tüdő állapota és kapacitása szab gátat a teljesítménynek. Bizonyos tüdőbetegségek, mint a heveny légsejtes tüdőtágulat, az asztma vagy a légcsőhurut különösen hátrányosan befolyásolják a sportlovak teljesítményét. A vásárlás előtti vizsgálaton azért ajánlatos, hogy az állatorvos különösen alaposan vizsgálja meg a tüdőt és a hörgőket.
A szívritmus alapján következtethetünk a vérkeringés, a szív- és érrendszer állapotára, ezért kitűnő eszköz a ló kondíciójának megállapítására a megerőltető munka után. Ebből a célból sok lovas használ az edzésen sztetoszkópot vagy egy speciális készüléket, amellyel ellenőrzik a ló pulzusát és légzését.
A lónak, meglehetősen nagy termete miatt, nem kis gondot okoz az izmokban termelődő hő leadása. A hőguta veszélye ezért forró, fülledt időben különösen nagy.
AEROB ÉS ANAEROB ANYAGCSERE

Annak a lónak az izmai, amely egy rövidebb távot tesz meg vágtában, vagy átugrik egy akadályt, alapvetően másként dolgoznak , mint az olyan lóé, amely több kilométert tesz meg ügetésben.
Aerob anyagcsere és kitartási tréning
Ha a ló hoszabb időtartamú közepes teljesítményt produkál, izmainak folyamatosan kellő mennyiségű cukorhoz, zsírhoz és főleg oxigénhez kell hozzájutniuk. Különösen a lassan összehúzódó izomrostok vannak kitéve nagyobb megterhelésnek. Ezek az oxigénből nyerik a szükséges energiát, amely a vér közvetítésével jut el hozzájuk. Ebben az esetben ún. aerob anyagcseréről beszélünk. Egy jól edzett ló meglehetősen sok oxigént tud felvenni, és ezért hosszan tartó izommunkát képes végezni anélkül, hogy elfáradna. Ez azokra a lovakra is érvényes, amelyeket távlovaglásra vagy fogathajtásra, összetett versenyek, voltizsálás vagy lovastúrák céljából alkalmaznak.
Anaerob anyagcsere és rövid ideig tartó megterhelés
Viszonylag rövid ideig tartó nagy megterhelés esetén a gyorsan összehúzódó izomrostok vannak megterhelve. Megfelelő oxigén- és cukor-, illetve zsírellátás nélkül végzik a dolgukat. Az izomsejtek pusztán abból a cukorból táplálkoznak, amelyez glukóz formájában korábban elraktároztak. Ebben az esetben anaerob anyagcseréről beszélünk. Mivel a cukortartalékok aránylag gyorsan elhasználódnak, ezek a lovak ennek megfelelően gyorsan el is fáradnak. Az anaerob anyagcsere(oxigénfelhasználás nélkül) a normálisnál több tejsavat termel. A túlzott tejsavtermelés okozza aztán az izomlázat. A rövid ideig tartó, erős megterhelést ezért mindig hosszú pihenési szakasznak kell követnie. |