
Jármódnak nevezzük a ló előrehaladásának mikéntjét, pontosabban azt a sorrendet és módot, amely szerint a ló az egyes lábaival talajt fog.
Talajfogás, kétlábas támasz, ciklus: ez a szaknyelv kezdetben bonyolultnak tűnhet...Ha megismerkedsz az alábbiakban felsorolt szakkifejezésekkel, többet fogsz tudni a lovak jármódjairól.
A természetes jármódok
A természetes vagy alapjármódokhoz tartozik a lépés, az ügetés és a vágta. Ezenkívül ideszámítjuk a hátralépdelést is.Szigorúan véve ugyan nem természetes jármód, de itt szabályozott mozgássorról van szó.
Speciális jármódok
A legtöbb speciális jármód a poroszkálásból vezethető le, ami az izlandi póni és néhány ázsiai fajta természetes helyváltoztatási módja. A cow póni jellegzetes jármódja a szökdécselés(könnyed, elengedett rövidvágta). Ezek a jármódok, különösen a poroszkálás, megtaníthatóak csaknem minden lóval.
Iskolaugrások
Az ágaskodás és a kitörés a ló természetes késztetései. A cirkuszban ki is használják ezeket a hajlamokat. A magasiskolák figurái, iskolaugrásai(pl. levade, courbette és capriole) szintén hasznosítják és finomítják ezeket a természetes mozdulatsorokat.
Hibás jármódok
A jármód, vagyis a ló előrehaladása akkor számít hibásnak, ha a ló oly módon fog talajt, hogy az nem tartozik egyik természetes vagy speciális jármódhoz sem. Hibás jármódok felléphetnek kimerültség, a lovas helytelen segítségadása, rosszabb esetben sérülés következtében is.
A poroszkálás

A ló poroszkáló jármódban az egyazon oldalon lévő lábait egyszerre emeli, és egyszerre fog velük talajt. Sok ló lépésben nem négyütemes tempóban mozog, hanem poroszkáláshoz hasonló vagy éppen poroszkáló jármódban.
Félig ügetés-félig vágta
Ha a ló kibillen az egyensúlyából vagy fáradt, megtörténhet, hogy elől vágtázik, de a hátsó lábaival üget. Fordítva természetesen ugyanúgy lehetséges.
Baktatás
A baktatás nem tiszta négyütemű lépés. A ló nem egymás után négy ütemben lép a talajra, hanem szabálytalanul. Gyakran megfigyelhető az ideges vagy a rosszul lovagolt lovaknál.
Keresztező- és négyütemű vágta
Keresztezővágtában a ló hátul jobb kézre, elől pedig bal kézre vágtázik, vagy fordítva. Ha a lovad így vágtázik, biztosan azonnal észreveszed, mivel a lovas számára ez rendkívül kényelmetlen. Ha a ló négy ütemre vágtázik, négy patáját egymás után helyezi a talajra. Ez a fáradtság gyakori jele. Vágtában egyébként a patadobbanások összemosódhatnak.
-Térölelés: a lépések(lépésben), dobbantások(ügetésben) vagy ugrások (vágtában) hossza.
-Támaszkodási szakasz: az a pillanat, amikor a ló testsúlya egy vagy több lábon nyugszik.
-Kétlábas támasz: ebben a pillanatban a ló két lába fog egyidejűleg talajt.
-Felemelkedés: az a pillanat, amikor a pata elhagyja a talajt.
-Talajfogás: ez az a pillanat, amikor a pata ismét megérinti a talajt.
-Lebegő szakasz: a vágtának az a pillanata, amikor egyetlen láb sem érinti a talajt.
-Átmenet: váltás magasabb vagy alacsonyabb jármódba, vagy a tempó fokozása, illetve csökkentése ugyanabban a jármódban.

A jármódokat az összeszedettség mértéke, a lépések hossza és az egyes mozdulatok ritmikus váltakozása, vagyis ciklusa alapján különböztetjük meg.
Az egyes jármódokban különböző jármérsékleteket(tempókat) különböztetünk meg. Ismerünk:
-összeszedett lépést, középlépés és nyújtott lépést
-összeszedett ügetést, munkaügetést, középügetést és nyújtott ügetést
-összeszedett vágtát, munkavágtát, középvágtát és nyújtott vágtát.
A jármód változásának nem szabad befolyásolnia a ritmust, hiszen ennek során csak a lépések térölelése változik. A jármód megváltoztatásával azonban változik a ló testtartása is. Az összeszedett tempók esetében a ló "összeszedi" magát, rövidnek mutatkozik, majdnem függőlegesen tartja a fejét, és leengedi a farát, azaz súlyát inkább a hátsó lábaira helyezi. A mozgás iránya előre-felfelé-a lovat elég nehéz ilyen mozgásra bírni. Gyprsításkor a ló orra előbbre kerül, és a nyakát megnyújtja. Ez az úgynevezett kerettágítás. A ló hátsó patái földet éréskor messzire megelőzik az első lábak patanyomait.
Egy jármód ritmusát a talajfogás, illetve a patadobbanások határozzák meg. Már hallásból felismerheted az egyes jármódokat. Ciklusnak nevezzük az ugyanazon láb két talajfogása közötti időt. A ciklusnak egy jármódon belül azonosnak kell maradnia, mindegy, hogy összeszedettebb vagy erősebb tempóban lovagolunk-e. Csak a lendület, az emelkedés és a térölelés változik. |