
A nyirokrendszer a test egyfajta méregtelenítő üzeme. Megtisztítja a hulladékanyagoktól és a betegséghordozóktól, illetve védi a szervezetet a fertőzésektől és a rákos megbetegedésektől.
Nyirok és nyirokcsomók

A nyirokcsatornák az egész testet behálózzák a véredények a mellékpályáiként. Ezek a csatornák nyirokcsomókat tartalmaznak, amelyek védik a testet a betegségektől.
A test szövetein keresztül állandóan folyadékáram szivárog, amely a véredényekből származik. Ez a folyadék vagy nyirok látja el a sejteket oxigénnel és tápanyagokkal, és tisztítja meg őket a hulladékanyagoktól, betegséghordozóktól, mérgektől és rákos sejtektől. A nyirok a hajszálereken keresztül ismét visszakerül a vérbe. A fehét vértestecskék, amelyeket limfocitáknak is nevezünk, valamint a legtöbb egyéb molekula szabadon vánsorolnak a hajszálereken keresztül az egyik véredényből a másikba. Csak a vörös vérsejtek nem hagyják el soha a véredényeket.
A nyirokcsatornák sajátos rendszert alkotnak, amely a véredényekkel párhuzamosan fut.A felesleges sejtközi folyadékot, amelyet limfának hívunk, a vérbe vezeti, és megakadályozza, hogy összegyűljön a testszövetekben. A limfa a nirokcsatornán keresztül a nyaki nyirokgyűjtőjáratban és a mellkasi nyirokgyűjtőjáratban folyik össze, amelyek végül a szív közelében a nagy, elülső, üreges vénába torkollnak. A véredényekkel ellentétben a nyirokcsatornák nem tartalmaznak izmokat, amelyek a folyadékot fel tudnák pumpálni a szívbe. A nyirokrenszer ezért meglehetősen gyorsan feduzzad.
A nyirokcsatornákban nyirokcsomók találhatók. Ezek kiszűrik a vérből a káros anyagokat, az általuk tartalmazott fehér vérsejtek pedig ugyanakkor ártalmatlanná teszik a kórokozó baktériumokat. Mindazonáltal, ha a baktériumok mégis túljutnak a nyirokcsomókon, súlyos vérmérgezésre kerülhet sor. Fertőzés esetén a nyirokcsomók megduzzadnak. Ez a változás segít az állatorvosnak a betegség diagnosztizálásában.
Ödémák

Ha a lovak nem kapnak elegendő mozgási lehetőséget, a test szövetei ben folyadék gyülemlik fel, és a lábak megduzzadnak. Ezeket a duzzanatokat elsősorban mozgással lehet megelőzni.
A vérnyomás mindig a ló vágtagjaiban a legmagasabb. A vér a fejből és a testből lefolyik a patákba. A vénáknak és a nyirokcsatornáknak néha bizony sok munkájukba kerül, míg a felgyíülemlett folyadékot ismét a szívhez szállítják. Ha a nyirokrendszerben valami nincs rendben, a váladék a szövetekben gyűlik össze, és a lábakon ennek következtében duzzanatok képződnek, ún. ödémák jönnek létre.
A duzzanatok többnyire olyankor lépnek fel, ha a lónak nincs lehetősége elegendő mozgásra. A mozgás közben végzett izommunka ugyanis elősegíti a kiegyensúlyozott vérkeringést, ezzel együtt a folyadék szállítását a szív felé. A szegycsont igénybe vétele, összenyomódása vágta közben szintén felfelé hatja a vért és a nyirkot. Duzzanatok és ödémák így hát elsősorban akkor lépnek fel, ha a ló túl sokat áll tétlenül a bokszban. Ezért ajánlatos a lovak lábait a bokszban befáslizni. A fásli nyomása ugyanis megakadályozza, hogy túl sok folyadék gyűljön fel a végtagok szöveteiben. |