
A ló emésztéséről két dolgot kell tudni. A gyomra olyan kicsi, hogy a tápláléknak innen gyorsan tovább kell haladnia. A bélrendszer rendkívül hosszú, és több helyen is erősen fodrozott, gyűrött, ezért gyakran kerül sor emésztési nehézségekre.
1. Az emésztés már a szájban kezdődik. A ló az ajkaival veszi fel a táplálékot, és a fogaival gondosan kásává őrli, amely nyállal keveredik. A nyelvével különbözteti meg a különböző ízeket, és továbbítja a takarmányt a garatba.
2. A garat egy rövidebb, csöves képződmény, amely egyrészt a gégéhez és a légutakhoz, másrészt a nyelőcsőhöz vezet.
3. A nyelőcső egy kb. 120 cm hosszú rugalmas izomtömlő, amely a garatban kezdődik, és a gyomorban végződik. Ha a takarmány túl száraz, vagy a ló nem rágta meg eléggé, már a gyomor bejáratánál veszélyes elzáródások keletkezhetnek.
4. A ló gyomra az állat nagyságához viszonytva elképesztően kicsi. Űrtartalma legfeljebb 10-15 liter. A gyomorfal alig képes a tágulásra, egy izomköteg viszont megakadályozza, hogy az élelem visszakerüljön a nyelőcsőbe. A lő ezért nem tud hányni. Ha a gyomorban nagy mennyiségű élelem gyülemlik fel, kilyukadhat, szétszakadhat. Az ételkásának ezért minél gyosabban át kell haladnia ezen a szerven, és hamar el kell jutnia a belekbe.
5. A vékonybél mintegy 25 méter hosszú. Három részre oszlik:
- a mintegy 1 méter hosszú epésbélre, amelyen viszonylag gyorsan halad keresztül a táplálék.
-az éhbél, ahol a gyomorból, májból, hasnyálmirigyből és a belekből származó emésztőnedvek hosszabb időn keresztül hatnak az élelemre; a bélfal itt veszi fel a tápanyagok egy részét.
-a csípőbél 30-70 cm hosszú falán csoportos nyiroktüszők találhatók- a feloldott hasznosítható anyagok itt szívódnak fel a vérbe. Az élelem hasznosíthatatlan, illetve rostos része a vastagbélbe kerül.
6. A máj a maga 5 kilogrammnyi súlyával a szervezet legnagyobb mirigye. Fontos szerepet játszik az emésztésben, mivel epét választ ki, amely az epevezetékeken át közvetlenül az epésbélbe kerül.
7. A hasnyálmirigy naponta mintegy hét liter emésztőnedvet vezet a patkóbélbe. Az ebben található enzimek emésztik meg a zsírokat, fehérjéket és szénhidrátokat. A hasnyálmirigy ezenkívül olyan hormonokat termel, amelyek fontos szerepet játszanak a vér cukorszintjének szabályozásában.
8. A vastagbél a vakbélből, a remesebélből és a végbélből áll. A ló vakbele 30-35 liter űrtartalmú, és egyfajta erjesztőkamraként szolgál, hasonlóan a kérődzők bendőjéhez.Szerepe elsősorban abban áll, hogy a rostos cellulózt feldolgozza. A vastagbél tölto ki a ló altestének csaknem a felét, és kétszer megfordul önmaga körül. Ölös és szűk szakaszok váltják egymást, belül félholdas, haránt redőkkel. Ha az ételkása megülepszik a hajlatokban, könnyen kólikára krülhet sor. A bél ezenkívül meg is csavarodhat, ebben az esetben operációra van szükség. A vastagbél a négy méter hosszú ún. kis vastagbélben végződik. Itt alakulhatnak ki a lócitromok, amelyek aztán átkerülnek a végbélbe, és a végbélnyíláson keresztül távoznak a ló szervezetéből. |